Szczecińscy inżynierowie projektują przyszłość branży automotive

Już nie dekadę, a zaledwie dwa - trzy lata trwa cykl tworzenia nowego samochodu. Globalna konkurencja i ciągły postęp technologiczny sprawiają, że na ulice naszych miast wyjeżdżają pojazdy coraz bardziej „naładowane” elektroniką.

Informatycy oraz specjaliści z branży samochodowej spróbowali odpowiedzieć na pytania o przyszłość motoryzacji podczas organizowanej przez firmę GlobalLogic konferencji „IT in Automotive”.

Czy styl jazdy kierowcy może decydować o wysokości płaconego ubezpieczenia? Dziś, w epoce samochodów wyposażonych w łączność danych, takie rozwiązania są coraz bardziej możliwe, a niedługo mogą stać się powszechne. Specjaliści z zakresu motoryzacji nie mają złudzeń, że tuż za rogiem czeka kolejny etap rozwoju branży automotive - pojazdy autonomiczne, samochody elektryczne czy tzw. carsharing. To niektóre z zagadnień jakie poruszane są podczas konferencji IT in Automotive, „The Future of Mobility” - przyszłość mobilności. Trzecia edycja wydarzenia jest dedykowana innowacyjnym projektom realizowanym w Szczecinie.

- To Państwo jesteście Twórcami przyszłości, to Wy kreujecie to, co wielu osobom wydaje się niemożliwe. Wasza energia, wasze pomysły, wasza aktywność i nieszablonowość daje tą energię przyszłości. Energia nakierowana na nowe technologie, także w przemyśle samochodowym, to jest przyszłość naszego regionu. Pomorze Zachodnie stawia na to, by rozwijał się u nas przemysł motoryzacyjny, by powstawały firmy, które wprowadzając nowe technologie tworzyły nie tylko miejsca pracy, ale właśnie taką nową aktywność. Takie miasta jak Szczecin, Koszalin, Stargard, w których funkcjonują firmy z tej branży pokazują, że są otwarte na współpracę. – powiedział członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek otwierając wydarzenie.

Podczas konferencji prezentowane są efekty badań naukowych prowadzonych przez szczecińskich inżynierów. Firma GlobalLogic pokazała rozwiązania i systemy jazdy automatycznej, śledzenia wzroku,  detekcji twarzy, czy rozszerzonej rzeczywistości. Wśród uczestników konferencji byli m.in. Aleksander Rzepecki (Mercedes-Benz Electric), Michael Niklas (Continental) czy Joerg Tuschler (T-Systems). Gościem specjalnym konferencji był PWR RACING TEAM, czyli studenci Politechniki Wrocławskiej, których bolid wyścigowy odnosi sukcesy w międzynarodowych zawodach młodych inżynierów i managerów Formula Student.

- Nasi inżynierowie pracują z najnowocześniejszymi technologiami, a dzięki styczności z trendami kreują innowacyjne rozwiązania. IT in Automotive jest wyjątkowym wydarzeniem, w trakcie którego dzielimy się naszym doświadczeniem. Dążymy do tego, aby w ciągu najbliższych lat konferencja na stałe wpisała się w kalendarz Szczecina i uzyskała międzynarodową renomę” – wyjaśniał Piotr Krzysztofik, przyznał GlobalLogic Polska i Chorwacja.

„IT in Automotive” jest organizowane przez GlobalLogic w Szczecinie od 3 lat. Podczas wcześniejszych edycji firma zainaugurowała współpracę z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym, co zaowocowało uruchomieniem nowoczesnego laboratorium z zakresu obsługi sprzętu i oprogramowania dla branży motoryzacyjnej. Partnerami konferencji byli Urząd Miasta Szczecin, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, AHK - Polsko-NIemiecka Izba Przemysłowa, Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie, Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego i Rada Sektorowa ds. Kompetencji IT.

Zdjęcie główne: Stanisław Wziątek otwiera konferencję IT in Automotive.

Już nie dekadę, a zaledwie dwa – trzy lata trwa cykl tworzenia nowego samochodu. Globalna konkurencja i ciągły postęp technologiczny sprawiają, że na ulice naszych miast wyjeżdżają pojazdy coraz bardziej „naładowane” elektroniką.

Informatycy oraz specjaliści z branży samochodowej spróbowali odpowiedzieć na pytania o przyszłość motoryzacji podczas organizowanej przez firmę GlobalLogic konferencji „IT in Automotive”.

Czy styl jazdy kierowcy może decydować o wysokości płaconego ubezpieczenia? Dziś, w epoce samochodów wyposażonych w łączność danych, takie rozwiązania są coraz bardziej możliwe, a niedługo mogą stać się powszechne. Specjaliści z zakresu motoryzacji nie mają złudzeń, że tuż za rogiem czeka kolejny etap rozwoju branży automotive – pojazdy autonomiczne, samochody elektryczne czy tzw. carsharing. To niektóre z zagadnień jakie poruszane są podczas konferencji IT in Automotive, „The Future of Mobility” – przyszłość mobilności. Trzecia edycja wydarzenia jest dedykowana innowacyjnym projektom realizowanym w Szczecinie.

– To Państwo jesteście Twórcami przyszłości, to Wy kreujecie to, co wielu osobom wydaje się niemożliwe. Wasza energia, wasze pomysły, wasza aktywność i nieszablonowość daje tą energię przyszłości. Energia nakierowana na nowe technologie, także w przemyśle samochodowym, to jest przyszłość naszego regionu. Pomorze Zachodnie stawia na to, by rozwijał się u nas przemysł motoryzacyjny, by powstawały firmy, które wprowadzając nowe technologie tworzyły nie tylko miejsca pracy, ale właśnie taką nową aktywność. Takie miasta jak Szczecin, Koszalin, Stargard, w których funkcjonują firmy z tej branży pokazują, że są otwarte na współpracę. – powiedział członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek otwierając wydarzenie.

Podczas konferencji prezentowane są efekty badań naukowych prowadzonych przez szczecińskich inżynierów. Firma GlobalLogic pokazała rozwiązania i systemy jazdy automatycznej, śledzenia wzroku,  detekcji twarzy, czy rozszerzonej rzeczywistości. Wśród uczestników konferencji byli m.in. Aleksander Rzepecki (Mercedes-Benz Electric), Michael Niklas (Continental) czy Joerg Tuschler (T-Systems). Gościem specjalnym konferencji był PWR RACING TEAM, czyli studenci Politechniki Wrocławskiej, których bolid wyścigowy odnosi sukcesy w międzynarodowych zawodach młodych inżynierów i managerów Formula Student.

– Nasi inżynierowie pracują z najnowocześniejszymi technologiami, a dzięki styczności z trendami kreują innowacyjne rozwiązania. IT in Automotive jest wyjątkowym wydarzeniem, w trakcie którego dzielimy się naszym doświadczeniem. Dążymy do tego, aby w ciągu najbliższych lat konferencja na stałe wpisała się w kalendarz Szczecina i uzyskała międzynarodową renomę” – wyjaśniał Piotr Krzysztofik, przyznał GlobalLogic Polska i Chorwacja.

„IT in Automotive” jest organizowane przez GlobalLogic w Szczecinie od 3 lat. Podczas wcześniejszych edycji firma zainaugurowała współpracę z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym, co zaowocowało uruchomieniem nowoczesnego laboratorium z zakresu obsługi sprzętu i oprogramowania dla branży motoryzacyjnej. Partnerami konferencji byli Urząd Miasta Szczecin, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, AHK – Polsko-NIemiecka Izba Przemysłowa, Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie, Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego i Rada Sektorowa ds. Kompetencji IT.

Zdjęcie główne: Stanisław Wziątek otwiera konferencję IT in Automotive.

  • URL copied!